Celldömölk

Celldömölk patří jednoznačně k málo známým lázeňským městům. Nachází se zhruba na půli cesty mezi Sárvárem a Pápou a stejně tak zůstává i v jejich stínu, pokud se turismu týče. Přitom má velmi výhodnou polohu - vždyť do obou velkých měst to je jen 20 minut cesty. Kromě toho jsou zde, v Celldömölku, prakticky nové termální lázně s výhledem na vyhaslou sopku, která dodává tomuto místu zvláštní atmosféru. Kdo hledá zajímavou alternativu k přelidněnému Sárváru, je na správné adrese. Nutno však vzít v potaz menší koncentraci služeb pro turisty a místy o něco více improvizace. O to víc se vám lokalita odvděčí svou autenticitou.


Doporučujeme:
- pro klienty všech věkových kategorií, v letní sezóně pro rodiny s dětmi, pro něž je hlavním cílem relaxace mimo hlavní turistická letoviska
- velmi klidné jednodušší ubytování v nově zrekonstruovaném hotelu
- možnosti zajímavých výletů po okolní přírodě (vyhaslá sopka Ság-Hegy), vinařský mikroregion


Hotel Vasvirág


Ubytování se nachází v nově zrekonstruovaném hotelu nedaleko termálních lázní. Na své hosty čekají dvojlůžkové a trojlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, minibarem a televizí, některé sousední pokoje lze vzájemně propojit - ideální pro rodiny s dětmi.


Hotel nabízí základní služby, ale najdete zde vše, co je ke spokojenému pobytu třeba. V ceně ubytování je snídaně nebo lze objednat i obědy či večeře. V přízemní hale a přilehlých prostorech je k dispozici kulečník, šipky a velká jídelna. Snídaně lze též servírovat v jídelně v prvním patře.

Ve dvoře je pro hosty hotelu uzavřené parkoviště zdarma. V sousedství se nachází Penny Market a nejbližší restaurace (Troja étterem) je vzdálena cca 150 metrů. Do lázní je to 700 metrů a do centra města přibližně stejně. Tam najdete množství dalších obchodů včetně velkých supermarketů a několik restaurací.


Hotel je - vzhledem k totální absenci turismu ve městě - velmi klidný a mimo sezónu lze hosty počítat na prstech rukou. O to víc je zde prostor pro nadstandardní vztahy s majitelkou a její rodinou, která tvoří veškerý personál. Hosté hotelu obdrží slevový kupón na vstupné do termálních lázní Vulkánfürdő ve výši 50 %!

Jako by všechny turisty pohltil coby magnet nedaleký Sárvár - zde, v Celldömölku, jen necelých 20 kilometrů od věhlasného lázeňského (a Čechy přeplněného) letoviska, se vám bez nadsázky může stát, že za týden pobytu nepotkáte jediného zahraničního turistu. Vítejte v centru mikroregionu Kemenesalja. Město samotné má pouze 11200 obyvatel a může se pochlubit 750letou historií. Najdete zde velké množství dobře udržovaných historických (převážně církevních) památek. Nejstarší kostel - románský - pochází ze 13. století a stojí na západním okraji města. Nejvýznamnějším a největším je kostel Panny Marie v centru města (na fotografiích) z poloviny 18. století. V jeho těsném sousedství se rozprostírá klášter s Kalvárií a sochou Svaté trojice. Dále se v Celldömölku a jeho části Alsóság nacházejí kostely Svatého Jana Nepomuckého, římskokatolický kostel Svatého Mikuláše, evangelický kostel a další svatostánky. Mezi pamětihodnosti můžeme zařadit i několik kašen.


Další zajímavostí, kterou město nabízí, je bezesporu skanzen parních lokomotiv, který je přístupný na místním nádraží zdarma po celý rok. Asi méně atraktivní pro české turisty budou rodné domky několika významných osobností. Milovníky přírody a rybaření jistě potěší jezero nacházející se na okraji města mezi hotelem Vasvirág a termálními lázněmi. Ty se staly v posledních letech novodobou dominantou města, ačkoliv na své objevení turisty teprve čekají.


Ve městě jsou dostupné všechny běžné služby a obchody, včetně velkých marketů, bankomaty i restaurace.

V krásném prostředí s kulisou vyhaslé sopky Ság-hegy lákají své návštěvníky jedny z nejmladších a nejméně známých lázní Maďarska - Vulkánfürdő Celldömölk. Pramen s léčivou vodou byl objeven teprve v roce 2007 a lázně slouží svým hostům od února 2008.

Dispoziční řešení

V areálu se nachází celkem osm bazénů, rozdělen je - podobně jako většina velkých lázní - na vnitřní (celoroční) a venkovní (letní) část. V hlavní hale se nachází největší - plavecký - bazén (25 m), dále menší víceúčelový tréninkový bazén a polovina léčivého bazénu, který je opatřen proplouvacími dveřmi a jako jediný má vnitřní i venkovní část. Zde jsou k dispozici všechny běžné vodní masážní prvky (bublinky, trysky) jako v obvyklých sedacích léčivých bazénech. V uzavřeném dvoře pod širým nebem se nachází bazén s vířivkou a tryskami - rovněž v provozu celoročně. Venkovní - sezónní část sestává z dětského brouzdaliště pro nejmenší děti, dále z bazénu se skluzavkami a velkého zážitkového bazénu pro celou rodinu. Odpočívat lze na lehátkách zdarma, venku se lehává běžně i na trávnících na dekách. Celková vodní plocha všech bazénů je 1600 metrů čtverečních. V plaveckém bazénu je povinná čepice!

Seznam bazénů
teplota [°C]v provozu
plavecký bazén krytý25-27celoročně
tréninkový bazén krytý30-31celoročně
saunový bazén krytý10-12celoročně
léčebný bazén - jacuzzi ve dvoře venkovní33-34celoročně
léčebný sedací bazén polokrytý36-37celoročně
dětský bazén se skluzavkou venkovní30-3201.06.-31.08.
zážitkový bazén venkovní27-2901.06.-31.08.
dětské brouzdaliště venkovní28-3001.06.-31.08.


Jako každé termální a léčivé lázně, i Vulkanické lázně Celldömölk nabízejí řadu léčebných procedur od základních masáží přes specializované fyzioterapie až po různé koupele ve slané lázni či zábaly. Samozřejmostí je široká nabídka wellness služeb jako kosmetika, kadeřnictví, solárium, manikúra, pedikúra. K občerstvení slouží jeden vnitřní bufet a dva venkovní sezónní, kde se dá pořídit vše od drobností po plnohodnotný oběd.


Ceník
Cena
Dospělý - celodenní vstupenka1 500 HUF
Dospělý - odpolední vstupenka od 15:00 hod.1 350 HUF
Dospělý - vstupenka na 2 hod.1 050 HUF
Děti 4-14 let - celodenní vstupenka (01.09.-15.06.)650 HUF
Děti 4-14 let - celodenní vstupenka (16.06.-31.08.)450 HUF
Děti 4-14 let - odpolední vstupenka od 15:00 hod. (01.09.-15.06.)600 HUF
Rodinné vstupné – min. 2 dospělí a 1 dítě
Dospělý1 350 HUF
Dítě 4-14 let630 HUF
Permanentka na 10 vstupů - dospělý13 500 HUF
Permanentka na 10 vstupů - dítě5 850 HUF
Permanentka na 10 vstupů, 2 hod. - dospělý9 450 HUF
Permanentka na 10 vstupů, 2 hod. - dítě6 300 HUF


Další ceny služeb včetně masáží sdělíme ochotně na dotaz.
Hosté hotelu Vasvirág mají 50% slevu na vstupné do lázní!

Vulkán Ság-Hegy

Jednoznačnou dominantou v okolí Celldömölku je vyhaslá sopka Ság-Hegy, rozprostírající se asi 5 kilometrů jihozápadně od města. Do současné podoby byla zformována poslední erupcí před asi 5 milióny let a dodnes je při procházce kráterem patrný hlavní sopouch. Nadmořská výška vrcholu je úsměvných 291 metrů. Geologickou skladbou se jedná převážně o čedičové vyvřeliny, hojně je zastoupen tuf.

Po vrcholu kopce vede naučná stezka s 16 zastávkami, zaměřená na geologii a ornitologii. Tyčí se zde národní památník - Trianon a stojí zde i muzeum Ság-Hegy. (Otvírací doba - pouze v letní sezóně - úterý-pátek 10-16 hod., sobota 10-14 hod.) Na svazích okolo celého kopce jsou vinice - Ság-Hegy patří k nejmenším vinařským terroir v Maďarsku, pěstují se zde - podobně jako na Somló - výhradně bílá vína.

Tokorcs

Milovníci koní a letadel si přijdou na své ve vesnici Tokorcs, která leží asi 5 kilometrů západně od Celldömölku cestou na Sárvár. Jednak je zde možnost jízdy na koních, jednak se zde nachází sportovní letiště organizující i vyhlídkové lety.

Ostffyasszonyfa

Stejným směrem, jen o kousek dál, u obce s nevyslovitelným názvem, leží automotodrom - závodní okruh Pannonia Ring. Je volně přístupný po celý rok.

Termální lázně

V okolí města najdete i několik další termálů, z nichž nejznámější je bezesporu Sárvár (20 km). Z těch větších stojí ještě za zmínku Pápa (22 km); milovníky malých sezónních termálních koupališť potěší vesnice Mesteri (7 km) a Borgáta (17 km).

Za optimální výchozí orientační bod považujme Brno. Tudy totiž povede většina tras ze zbytku České republiky.

Varianta A: Po dálnici D2 do Bratislavy, zde přímo bez odbočování pokračujeme po dálnici směr Győr. Přijedeme na slovensko-maďarskou hranici, na hraniční přechod nová Rajka. Na maďarské straně pokračuje kvalitní silnice M15 (cca 15 km) až k dálnici M1. Od 1. února 2015 je nově zpoplatněna jak M15, tak i dříve bezplatný úsek M1 mezi kilometry 160 a 166. Pokud se chceme vyhnout placení, je třeba sjet hned za hraničním přechodem směr obec Rajka a dát se po silnici č. 150 do Mosonmagyaróváru. Průjezd městem poněkud zdržuje hustý provoz a množství semaforů. Mosonmagyaróvár opouštíme po hlavní silnici č. 86 na jih směr Csorna, Szombathely, Balaton. (Pozor, pokud nás vede GPS navigace, často tak činí po dálnici přes Győr, což však je také placený úsek!) S hustším provozem počítejme ve městě Csorna; nejprve na prvním kruhovém objezdu doprava, přes centrum asi necelý kilometr rovně, na dalším kruhovém objezdu doleva (stále po E65). Z této silnice odbočíme po asi 24 kilometrech (5 km za vesnicí Páli) doleva (Celldömölk je značen) a odtud je to do cíle 29 km. Vzdálenost z Brna 251 km.

Varianta B: Po rychlostní silnici do Vídně, odtud po dálnici A3 směr Eisenstadt, přejezd do Maďarska na přechodu Klingenbach-Sopron. Od rakousko-maďarské hranice jedeme stále po silnici č. 84 směr Balaton až na kruhový objezd Sárvár-východ. Zde doleva směr Celldömölk, Pápa - do cíle pak zbývá 19 km. Vzdálenost z Brna 280 km.

Varianta C: Z Brna po dálnici D2, sjet na exitu Břeclav, projet městem a přes hraniční přechod Poštorná do Rakouska. Pokračujeme po rakouských okreskách podél řeky Moravy směr Hohenau, Angern, Marchegg, Bad Deutsch-Altenburg (most přes Dunaj), Gattendorf, Mönchhof, Hainburg, a Frauenkirchen a přes přechod Pamhagen vjíždíme do Maďarska. Ihned za přechodem odbočíme vlevo. Odtud je to 16 km do Kapuváru. Na semaforu přejedeme hlavní ulici rovně a pokračujeme až k vesnici Beled, kde křížíme tah E65. Posledních 29 km je stejných jako u varianty A. Tato cesta je orientačně náročnější, ale odpadá nutnost shánět dálniční známku pro Slovensko či Rakousko. Vzdálenost z Brna 259 km.

Dálniční známky:
- rakouská 10denní stojí 9,40 EUR, levnější je na rakouské hranici přímo za EUR
- slovenská 10denní stojí 10 EUR, levnější je platit ji přímo v EUR na slovenské hranici
- maďarská 10denní stojí 3500 HUF, nově i lokální župní známka za 5000 HUF na celý rok; kupuje se na hranici a je v elektronické podobě.
Všechny dálniční známky lze koupit v elektronické podobě předem z pohodlí domova.

GPS souřadnice:
lázně Vulkánfürdő: N 47° 14,633´ E 17° 08,683´
hotel Vasvirág: N 47° 14,983´ E 17° 09,117´

Vaše ohlasy


Zdenka Pospíchalová
Lokalita Celldömölku nám vyhovovala, klidné ubytování i lázně. Majitel příjemný. Jeden vroubek to mělo, v koupelně by se mohlo občas použít i savo. Počasí nám vyšlo. Nenašli jsme moc možností, kam zajít na maďarské jídlo.

Ladislav Drajsajtl
V hotelu Vasvirág jsme strávili příjemný týden a vyhovoval nám jeho poklid a také pohodlný poměrně prostorný pokoj. Majitelé jsou příjemní a pobyt byl naprosto bezproblémový. Termální lázně jsou menší, ale i počet návštěvníků není vysoký a proto je zde poklidnější atmosféra a pohoda ve skvělé termální vodě. Plusem je hezký velký plavecký bazén v němž si můžete opravdu dobře zaplavat.

Pavel Žibřid
Děkujeme za názor. Pan Profant popsal svůj zážitek z návštěvy Celldömölku, avšak je třeba dodat (a uvést tím na pravou míru), že nikdy nebyl naším klientem a pobyt realizoval samostatně. Relevantnost jeho referencí je tudíž třeba brát s patřičnou rezervou.

Vít Profant
Ve městě jako takovém jsme byli jen jednou, a to z následujících důvodů: Ubytovat jsme se chtěli v chatce, což kemp u lázní neumožňoval, takže jsme nakonec jeli do nedalekého Mesteri. Když jsme se pak dostali do Celldömölku, chtěli jsme se najíst tradiční maďarské kuchyně a trochu projít město. Nedaleko kruhového objezdu jsme narazili na cedulku Tourinfo doprava, ale nikde vpravo v dohledu informace nebyly ani o nich nikdo nevěděl. Po určité době marného hledání nám jedna velmi dobře německy mluvící paní řekla, kde asi bychom informace dostali (někde úplně jinde, než kam ukazoval ukazatel), ale už jsme měli hlad, tak nám doporučila "velmi dobrou restauraci". Restaurace velmi dobrá byla, ale prakticky bez tradičních maďarských jídel, takže jsme nakonec litovali, že jsme se nenajedli ve fast foodu před kruhových objezdem. Pak už nás přešla chuť poznávat Celldömölk dále. Ještě poznámka: Maďaři mají bodů zájmu zanesených do Google Map strašně málo, takže ani smartphone příliš nepomáhal.

Váš názor nás zajímáVasvirág hotel


Ceník platný od 01.05.2021 do 31.12.2021obsazenost pokojecena za noc se snídaníturistická daň
1 osoba10 500 HUF500 HUF/os
2 osoby16 500 HUF500 HUF/os
3 osoby24 300 HUF500 HUF/os
příplatek oběd2 200 HUF---
příplatek večeře2 200 HUF---

Hosté mají slevu 50 % na vstupné do lázní Vulkánfürdő!

V cenách je zahrnuto ubytování, ložní prádlo, kartu na 50% slevu na vstupné do termálních lázní.

Platba: - záloha 10 % z ceny splatná při vystavení voucheru zde v CZK (obvykle převodem - faktura, nebo po domluvě)
	   - 90 % z ceny splatné na místě při nástupu na ubytování (platí se v HUF, hotově nebo platební kartou)