Harkány

Harkány, bezesporu jedny z nejznámějších maďarských termálních lázní, jsou nejjižněji položenými lázněmi v Maďarsku. Leží na stejné zeměpisné šířce jako například Záhřeb nebo italské letovisko Bibione, díky čemuž zde panuje středomořské klima, a letní sezóna tak může končit až počátkem října. K chorvatské hranici je to co by kamenem dohodil (asi 8 km); možná díky tomu, možná díky tradiční oblibě mezi českými návštěvníky, je město Harkány a jeho lázně jedním z mála míst v Maďarsku, kde se lze domluvit česky. Tento významný faktor jistě vyváží o něco delší vzdálenost z naší republiky - díky nové dálnici M6 z Budapešti do Pécse však cesta od slovensko-maďarské hranice zabere jen přijatelné tři hodiny. V lázních si přijdou na své nejen dospělí toužící po odpočinku, ale i děti, pro které je zde v letní sezóně připravena spousta atrakcí. Městečko samotné je typickým lázeňským letoviskem s četnými kavárnami a cukrárnami na hlavní třídě, se kterými kontrastují o pár metrů dále rozlehlé parky a arboreta, stejně jako stinné kostely a jiné historické památky. Nedaleko Harkány najdeme významná místa maďarských i evropských dějin (Mohács, Pécs, Siklós) i jeden z nejuznávanějších vinařských regionů - Villány - který jistě uspokojí i toho nejnáročnějšího milovníka vína. Přičteme-li k tomu kvalitní ubytování a pohostinnost místních obyvatel, nelze návštěvě Harkány odolat.


Doporučujeme:
- pro klienty všech věkových kategorií, pro něž je hlavním cílem relaxace a zároveň možnost poznávání okolí (hrady, města, vinná turistika)
- město nabízí velké množství restaurací, obchodů a historických památek
- ubytování v komfortním rodinném hotelu se snídaní v ceně noclehu


Hotel Arborétum***


Ubytování se nachází v komfortním rodinném hotelu v klidné části města - jak již napovídá název, uprostřed krásného lesoparku, asi 700 metrů od termálních lázní. Historické centrum s množstvím památek, restaurací a obchodů je vzdáleno rovněž cca 800 metrů.


Hotel má celkem 25 pokojů ve třech patrech, k dispozici je výtah. Většina z nich je dvojlůžkových, ale pro rodiny jsou k dispozici i dva pokoje třílůžkové a dva čtyřlůžkové. V některých pokojích je možnost přistýlky. Součástí každého pokoje je vlastní sociální zařízení se sprchou a WC, telefon a televize se satelitním a kabelovým příjmem a lednička. Všechny pokoje jsou zařízeny novým nábytkem, vše je čisté a upravené. Volně lze využívat připojení k internetu přes Wi-Fi.


V přízemí se nachází klimatizovaná restaurace, kde se podávají snídaně a večeře. Snídaně jsou v ceně pokoje, večeře za příplatek. Uzavřený dvůr skýtá bezpečné parkování pro hosty zdarma. Hotel disponuje vlastním léčebným centrem - zajišťuje kompletní stomatologickou, gynekologickou a revmatologickou péči. Celý hotel je velmi dobře veden a poskytuje ubytování na vysoké úrovni, která uspokojí i náročnější klienty.

Na přání je možné využívat služby sesterského hotelu Korona u východního vchodu do lázní - zdarma parkování (s kartou), wellness služby za poplatek.


Na nejjižnějším okraji Maďarska, asi 130 kilometrů na jih od Balatonu leží městečko Harkány (čti harkáň). Díky své zeměpisné poloze (nachází se na stejné zeměpisné šířce jako například Záhřeb nebo italské letovisko Bibione) má nakročeno jednou nohou do Středomoří; letní sezóna trvá běžně do počátku října a i v zimním období lze počítat s teplotami v průměru o 8-10 °C vyššími než u nás.


Město Harkány leží v oblasti s bohatou historií a své návštěvníky vítá hojně již dvě staletí. První zmínka o obci pochází z roku 1323, ačkoliv již tisíciletí předtím zde pravděpodobně sídlily starověké kmeny Hunů. Zásadním milníkem v rozvoji obce i regionu se stal objev termálního pramenu v roce 1823. Díky šlechtickému rodu Batthyány došlo k založení lázní, a účinky pramenů tak byly zpřístupněny široké veřejnosti. Dnes se jedná o nejdůležitější lákadlo pro turisty a určující faktor celého charakteru Harkány. Počet trvalých obyvatel v současnosti čítá 3588 osob, avšak dalších 20-25 tisíc lidí tvoří návštěvnická klientela. V roce 1999 získalo Harkány status města.


Harkány je bezesporu městem zeleně - na jeho území se nachází 59 ha zelených ploch a 1962 čtverečních metrů je osázeno květinami, což výborně podporuje poklidnou atmosféru letoviska. Krásné arboretum podél výpadovky na Siklós (mezi autobusovým nádražím a hotelem Arborétum) je skladbou stromů unikátní botanickou zahradou. Stejně tak zde ale zábavychtivý návštěvník najde nejrozmanitější možnosti vyžití od obchodů a obchůdků všeho druhu přes společenská centra až po sportovní zařízení. Četné restaurace vybízejí k ochutnání místních specialit, na hlavní třídě je dokonce cukrárna, jejíž chorvatský majitel vyrábí nefalšovanou chorvatskou zmrzlinu. Zájemci o papriku, klobásy a vše co s tím souvisí, určitě nevynechají návštěvu tržnice. Přímo naproti Family apartmanu stojí zajímavý a krásný kostel, v jehož zahradě se nachází netradiční křížová cesta a patnáct pamětních kamenů na historické osobnosti maďarského státu. Ve městě sídlí dva významné orchestry, najdete zde muzeum regionu a spoustu historických památek. Samozřejmostí je občanská vybavenost včetně polikliniky a lékárny. A pochopitelně - lázně... (Ale to je již téma na následující stránku...)

Termální lázně Harkány jsou nejjižněji položenými lázněmi v Maďarsku a jejich téměř dvousetletá historie sahá až na začátek 19. století. Léčivé účinky místní vody byly objeveny v roce 1823 a o rok později začala šlechtická rodina Batthyány se stavbou lázeňské budovy. Dnes se areál rozprostírá na ploše 13,5 hektaru a lázně patří k nejnavštěvovanějším v zemi. Nová léčebná část, splňující veškeré požadavky kladené na moderní lázně, byla otevřena v roce 2003.


Dispoziční řešení

Co návštěvníka zaujme na první pohled, je až velkorysá rozlehlost areálu. Proto i přes trvale vysokou návštěvnost nemusí člověk hledat místo k odpočinku a překračovat při tom desítky dalších lidí. Navíc jsou zelené plochy osázené relativně velkým počtem stromů, takže není pro nikoho problém si najít své stinné místo. V areálu se nachází celkem osm běžných bazénů, z toho tři léčivé a pět jako venkovní koupaliště. V nově zbudované wellness sekci jsou dále 2 jacuzzi, 2 perličkové bazény, 2 sauny a 2 parní kabiny. Součástí venkovního koupaliště je i dvojice modrých tobogánů. Celková vodní plocha činí 7600 metrů čtverečních.


Termální alkalicko-hydrogenkarbonátová a chloridová voda o teplotě 62 stupňů Celsia se čerpá z hloubky pouhých 50 až 70 metrů. Obsahuje více než 1000 mg minerálů v litru. Blahodárně působí na chronické degenerativní kloubní změny, poúrazové a ponámahové stavy, zvláště vhodná je též pro podpůrnou léčbu chronických ženských onemocnění včetně neplodnosti. Každý den (od 23:00 do 9:00) se v léčivých bazénech obmění 2800 krychlových metrů léčivé vody. Dvakrát denně (v 11:00 a 15:20) probíhá v léčivém bazénu vodní gymnastika při hudbě. Celková vodní plocha léčivých bazénů činí 2098 metrů čtverečních, hloubka 110-153 cm, teplota vody 34-38 stupňů. Jeden bazén se nachází pod širým nebem ve staré části lázní a dva částečně kryté pak v části nové. Tyto jsou v provozu po celý rok.


Součástí nové léčebné části je i oddělení wellness, kde má návštěvník možnost vyzkoušet jednak výše zmíněné bazény (perličky, jacuzzi) a sauny, jednak se zde nabízí kompletní sortiment léčebných procedur. V prvním patře spojovací budovy pak slouží rozlehlé prostory k odpočinku na pohodlných lehátkách.


Ostatní služby

V areálu lázní čekají na hosty bohaté možnosti občerstvení, kiosků a stánků je zde nepočítaně. Velmi příjemnou skutečností je všudypřítomná čeština - jak na vývěsních tabulích a jídelních lístcích, tak i při verbální komunikaci. Díky tomu patří Harkány k lázním s nejsnazší domluvou a Češi to svou početností zde náležitě oceňují.


Ceník vstupného zde

Otevírací doba lázní zde

Siklós

V okolí Harkány najdeme mnoho výletních cílů, ať již kulturních, přírodních nebo relaxačních. Nejbližším takovým místem je pět kilometrů vzdálené městečko Siklós, kde se nacházejí zbrusu nové termální lázně (z roku 2010) téměř v podhradí působivého středověkého hradu. Během roku se zde koná řada společenských a kulturních akcí a festivalů od přehlídek dobových zvyků až po tradiční festival kotlíkového guláše na louce pod hradem.


Villány

Jen o kousek dál na východ leží jedna z nejdůležitějších vinařských oblastí celého Maďarska - Villány. Hned po Tokaji jde asi o druhou nejvěhlasnější. Zdejší klima s extrémním množstvím slunce dává vznik těm nejlepším červeným vínům v Evropě a žádný milovník tohoto moku si nemůže nechat návštěvu Villány ujít. Podél hlavní ulice se těsná jeden tradiční sklípek vedle druhého a tvoří tak atmosféru vesnice. Na okrajích obce vyrůstají nová moderní vinařství, produkující skvosty světové třídy (např. Sauska pincészet, při příjezdu od Harkány asi 500 metrů před začátkem obce Villány vlevo od silnice).


Pokračujeme-li dále na východ, natrefíme na historické město Mohács, dějiště významné bitvy v evropských dějinách. Mezi městy Mohács, Baja a Szekszárd se rozkládá hlavní část národního parku Dunaj-Dráva s jedinečnými koloniemi kormoránů a spoustou dalších zajímavostí. Zájemcům o výlety do národního parku doporučujeme požádat o detailní informaci paní domácí, velmi ochotně slovensky vypomůže.

Milovníkům památek doporučujeme návštěvu města s tisíciletou historií - Pécse (Pětikostelí). Jedná se o větší město asi 25 km severně od Harkány, společenské a kulturní centrum celé oblasti. Nalezneme zde množství zachovalých historických památek.

Za optimální výchozí orientační bod považujme Brno. Tudy totiž povede většina tras ze zbytku České republiky.

Po dálnici D2 do Bratislavy, zde přímo bez odbočování pokračujeme po dálnici směr Győr. Po dálnici M1 pokračujeme do Budapešti, nezajíždíme do centra!, ale sledujeme dálniční okruh M0 a sjíždíme na dálnici M6 směr Pécs. Ta končí jižně od Pécse, asi 15 km od Harkány. Ty jsou již značeny. Prakticky celá maďarská část cesty vede po dálnici a trvá přijatelné cca tři hodiny.
Vzdálenost z Brna 545 km. Nutná slovenská a maďarská dálniční známka.

Dálniční známky:
- rakouská 10denní stojí 9,60 EUR, levnější je na rakouské hranici přímo za EUR
- slovenská 10denní stojí 10 EUR, levnější je platit ji přímo v EUR na slovenské hranici
- maďarská 10denní stojí 3820 HUF, nově i lokální župní známka za 5450 HUF na celý rok; kupuje se na hranici a je v elektronické podobě.
Všechny dálniční známky lze koupit v elektronické podobě předem z pohodlí domova.

GPS souřadnice:
Hotel Arborétum: N 46° 51,092´ E 18° 14,903´

Váš názor nás zajímáArborétum hotel Harkány


Ceník platný od 01.09.2022 do 29.12.2022

typ pokojeobsazenícena za noc se snídaníturistická daň (od 18 let)
dvojlůžkový - manželská postel2 osoby23 000 HUF500 HUF/os
dvojlůžkový - manželská postel1 osoba18 000 HUF500 HUF/os
trojlůžkový3 osoby28 000 HUF500 HUF/os
čtyřlůžkový4 osoby33 000 HUF500 HUF/os

příplatek večeře - 2 500 HUF
večeře dítě 4-12 - 1 750 HUF

V cenách je zahrnuto ubytování se zvoleným stravováním, ložní prádlo, parkování, WiFi.

Platba: - záloha 15 % z ceny splatná při vystavení voucheru zde v CZK (obvykle převodem - faktura, nebo po domluvě)
	   - 85 % z ceny splatné na místě při nástupu na ubytování (platí se v HUF nebo EUR, hotově nebo platební kartou)