Kehida-Kustány

Kehida-Kustány patří k málo známým lázeňským místům. Opomíjeno je však neprávem, neboť poskytuje vyžití na srovnatelné úrovni jako Sárvár nebo Zalakaros. Nachází se zhruba na půli cesty mezi těmito dvěma vyhlášenými letovisky a stojí tak trochu v jejich stínu. Z toho důvodu zde není tolik rušno, tím spíše, že se jedná o malou, ničím nezaujímající vesnici. Výhodná poloha předurčuje Kehidu k výletům, a to jak po okolních termálech, tak i za přírodními zajímavostmi (Hévíz, Balaton).


Doporučujeme:
- pro klienty všech věkových kategorií, v letní sezóně pro rodiny s dětmi, hledající alternativu k přeplněnému Sárváru
- mimo letní sezónu ideální k relaxování - i v zimě je v provozu několik venkovních bazénů
- moderní privátní ubytování v nových dřevěných domcích s nadstandardní výbavou


Apartmány Zita


Ubytování se nachází v nových dřevěných domcích na veliké zahradě rodinného domu, asi 1000 metrů od termálních lázní. Jde o dva větší domky se dvěma oddělenými ložnicemi pro 4-5 osob a jeden malý pro 2 osoby. V provozu jsou po celý rok.


Domky jsou vytápěné ústředním topením s individuálně ovládaným termostatem a plně vybavené (koupelna se sprchovým koutem, zvlášť WC, kuchyně s plynovým dvojplotýnkovým sporákem, mikrovlnkou, nádobím a kávovarem, SAT-TV). Ložní prádlo je součástí ubytování. Internetové připojení přes WiFi zdarma.


Zahrada je hotový ráj pro volný čas. V přední části je dětský hrad, houpačky a školní tabule, v zadní pak menší fotbalové hřiště (vše pokryté pečlivě střiženým trávníkem). Mezi nimi se nachází solitérně stojící sauna (pro ubytované hosty zdarma), která je v provozu po celý rok kromě letních prázdnin (01.07.-20.08.). Po straně zahrady pak najdete přístřešek pro grilovací party s plným vybavením včetně dřeva. Plánuje se ještě vybudování hřiště na petanque.

Dějiny obce Kehida sahají až do doby bronzové, ale první písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1232. V rámci župy Zala zaujímala Kehida vždy významnou pozici. V letech 1808-1854 zde žila osobnost maďarské historie - parlamentní opoziční předák Ferenc Deák. Nechal zde zrekonstruovat zámek rodu Hertelendy, s jehož dědičkou Annou se oženil. Na tomto místě působí v současnosti jeho muzeum.


Další pamětihodností vesnice je kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1744. Jedná se o barokní stavbu, bohatě zdobenou sochami, jimž vévodí triumfální hlavní oltář.

Termální lázně Kehida se nacházejí v malé vesničce asi v polovině cesty mezi Sárvárem a Balatonem. Jedná se o jedny z nejmladších lázní v Maďarsku, proto jsou moderní a na špičkové úrovni. Přijdou si zde na své jak rodiny s dětmi (díky velkému množství atrakcí), tak i starší návštěvníci toužící po odpočinku a léčivé vodě.


Dispoziční řešení

V areálu se nachází celkem 13 bazénů, rozdělen je - podobně jako většina velkých lázní - na vnitřní (celoroční) a venkovní (letní) část. V hlavní hale se nachází léčivá a zážitková část, 94metrový tobogán, divoká řeka, vířivka, masážní trysky, dětský bazén, sauny a terapie. Hlavní bazén má průplav do venkovní části, kde kromě dalších atrakcí najdeme i pool-bar. Venkovní koupaliště nabízí směsici termálních a léčivých bazénů, z nichž ty teplejší jsou v provozu celoročně. V zadní části pak slouží k aktivnímu odpočinku různá hřiště a prolézačky a všemu vévodí dvě kamikadze skluzavky (přístupné od 14 let). Odpočívat lze na lehátkách zdarma, venku se lehává běžně i na trávnících na dekách. Celková vodní plocha všech bazénů je 2400 metrů čtverečních. Teplota léčivých bazénů kolísá mezi 36 a 38 °C, zážitková část má pak mezi 34 a 36 °C.

Jako každé termální a léčivé lázně, i lázně Kehida nabízejí řadu léčebných procedur od základních masáží přes specializované fyzioterapie až po různé koupele ve slané lázni či zábaly. Samozřejmostí je široká nabídka wellness služeb jako kosmetika, kadeřnictví, solárium, manikúra, pedikúra. K občerstvení slouží několik vnitřních i venkovních restaurací a buferů, kde se dá pořídit vše od drobností po plnohodnotný oběd.


Léčebné účinky

Léčivá voda pochází z vrtu o teplotě 49 °C a patří do skupiny vápenato-hořečnatých hydrogenkarbonátových minerálních vod. Obsahuje rovněž poměrně vysoké množství sulfidů.

Indikace, blahodárné účinky na:
- vysoký krevní tlak
- revmatické a muskuloskeletální potíže
- únava a stres
- degenerativní kloubní choroby (artrózy)
- zánětlivá onemocnění kloubů a páteře v klidovém stadiu
- m. Bechtěrev
- revmatoidní artritida
- poruchy periferního nervového systému
- pooperační stavy chirurgické, ortopedické - rehabilitace
- osteoporóza
- kožní nemoci
- gynekologické nemoci

Kontraindikace (kdy se nesmí léčivá voda použít):
- malignity
- dekompenzované oběhové poruchy
- infarkt
- těžká ateroskleróza
- astmatický záchvat
- selhání ledvin
- hyperthyreosa
- perniciózní anémie
- otevřené rány
- opilost
- těžké mentální postižení

Přímo v obci a nejbližším okolí není nic pozoruhodného; v okruhu několika desítek kilometrů však najdeme spoustu zajímavých výletních cílů. Na prvním místě je třeba určitě jmenovat Hévíz - jedno z nejstarších maďarských lázeňských letovisek, které je v rámci Evropy přírodní raritou. Zdejší termální koupaliště má totiž podobu přírodního jezera. Jen o 10 km dále už dohlédneme břehů Balatonu; prvním městem, na které narazíme, je Keszthely [kest´hej], lázeňské letovisko s věhlasným nádherným zámkem ve stylu Versailles. Pojedeme-li po severním pobřeží Balatonu, můžeme se kochat hezkou kopcovitou přírodou se spoustou vinic a sklípků, až dorazíme na Tihany [tyhaň] - poloostrov zasahující prakticky doprostřed Balatonu, na němž se nachází stejnojmenný kostel s překrásným panoramatickým výhledem. Severně od Balatonu zaujmou milovníky přírody, geologie a vína sopečné kopce Somló [šomló], Ság-Hegy [šág heď] a jeskyně ve městě Tapolca, které jsou přístupné na lodičkách. Cestou je ještě možné navštívit pěkný středověký hrad Sümeg [šymeg], čnějící coby dominanta nad stejnojmenným městem.


Vydáme-li se na výlet jižním směrem, zastavíme se u Malého Balatonu (ráj rybářů, ornitologů) u památníku Cyrila a Metoděje a zbytků raně středověkého hradiště, kde můžeme navštívit i muzeum, a pokračujeme dále do Zalakarose. Zdejší lázně jsou věhlasnějším sourozencem těch kehidských a přijdou si tu na své návštěvníci všech věkových kategorií. Kdo má v letním období raději klasický aquapark s množstvím tobogánů, zajede si na okraj města Zalaegerszegu, kde se nachází velmi rozsáhlý areál Aquacity s největší koncentrací koupacích atrakcí v západním Maďarsku.


Krytou obdobou Aquacity je těsně sousedící Aquapalace, využívaný hlavně mimo letní sezónu.


Za optimální výchozí orientační bod považujme Brno. Tudy totiž povede většina tras ze zbytku České republiky.

Varianta A (rychlá): Po dálnici D2 do Bratislavy, zde přímo bez odbočování pokračujeme po dálnici směr Győr. Těsně před Győrem, na exitu 129 se napojíme na dálnici M85 a M86 směr Szombathely. Z této dálnice odbočíme na exitu 105 na Sárvár. Další velký kruhový objezd je na křížení se silnicí č. 8 u obce Jánosháza. Za ním pokračujeme ještě asi dva kilometry, dáme se doprava a přes vesnice Keléd, Óhíd, Vindornyaszőlős dojedeme do Kehidy.
Vzdálenost z Brna 333 km. Nutná slovenská a maďarská dálniční známka.

Varianta B (krátká): Přes Mikulov do Vídně, po dálnici A3 směr Eisenstadt na maďarskou hranici. Přes Sopron dále po silnici č. 84 směr Szombathely. Před Sárvárem na křížení s dálnicí M86 se napojujeme na variantu A.
Vzdálenost z Brna 315 km. Nutná rakouská dálniční známka.

Dálniční známky:
- rakouská 10denní stojí 9,60 EUR, levnější je na rakouské hranici přímo za EUR
- slovenská 10denní stojí 10 EUR, levnější je platit ji přímo v EUR na slovenské hranici
- maďarská 10denní stojí 3820 HUF, nově i lokální župní známka za 5450 HUF na celý rok; kupuje se na hranici a je v elektronické podobě
Všechny dálniční známky lze koupit v elektronické podobě předem z pohodlí domova.

GPS souřadnice:
Apartmán Zita: N 46° 50,533´ E 17° 05,950´
Kehida termál: N 46° 50,017´ E 17° 06,700´

Vaše ohlasy


Vladimíra Domáňová
Dobrý večer, v apartmánu, kde jsme byli v Kehidakustány ubytováni, jsme byli velmi spokojeni. Apatmán je v 1.patře domu pana majitele, má svůj vchod, kam se dojde po venkovním schodišti podél zdi domu. Apartmán byl čistě uklizený, prostorný a nebylo nic co by nám chybělo.Auto jsme měli zaparkované hned vedle schodiště. Pan majitel byl ochotný a domluvili jsme se anglicky. S pozdravem Vladimíra D.

Tomáš D.
Moc příjemné ubytování - pěkné chatky, velká zahrada, ochotní domácí - až na otravné vosy to nemělo chybu..:-)

Petr B.
Nádherné ubytování pro rodinu s dětemi, čisté chatky, zahrada ideální pro děti, zahradní posezení s krbem zase pro rodiče. Velice klidné prostředí a milí domácí. Moc se nám líbilo. Děkujeme.

Šárka P.
Dobrý večer, byli jsme spokojeni jako v předešlém roce,chatky čistě připraveny a vytopeny.Vše proběhlo v pohodě.Z pozdravem

L. Š.
Vážený pane doktore, jak už jsem v předešlé korespondenci zmiňoval, oceňoval jsem Vaše perfektní materiály.To jsem ještě netušil, jak jsou přesné a trefné. Vše proběhlo dobře, v podstatě lze postupovat dle Vašeho návodu "krok za krokem". První termín pobytu jsme jeli zpočátku v dešti, potom 150 km v průtrži, jih Maďarska byl pod vodou, ale byť pomalejším tempem na silnicích, krátce po ubytování jsme se již máchali v teplé vodě až do závěrečné znělky. Od mládí jsem byl zvyklý každé prázdniny šplhat po Slovenských horách, později s manželkou a dětmi přes den na horách a večer v termálu, nyní sami více již v teplé vodě. Dlouho jsem se odhodlával zkusit Maďarsko, ale nikdy nepřišel ten správný impuls - až letos. A po této ochutnávce je nám jasné, že naše další cesty budou směřovat právě sem - i díky Vám. Takže ještě jednou děkujeme za vše a dovolíme se zase ozvat. S přátelským pozdravem L. Š. a spol.

Váš názor nás zajímáApartmány Zita


Ceník platný od 01.01.2024 do 31.12.2024

apartmáncena za apartmán/noc 01.01.-15.06.cena za apartmán/noc 16.06.-25.08., vánoce, velikonoceturistická daň (od 18 let)
malý apartmán pro 1-2 osoby17 000 HUF19 000 HUF400 HUF/os
velký apartmán pro 2 osoby17 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
velký apartmán pro 3 osoby18 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
velký apartmán pro 4 osoby20 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
apartmán v domě pro 2 osoby17 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
apartmán v domě pro 3 osoby18 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
apartmán v domě pro 4 osoby20 000 HUF32 000 HUF400 HUF/os
přistýlka4 000 HUF5 000 HUF400 HUF/os

V cenách je zahrnuto ubytování, ložní prádlo, používání zahrady, sauny a WiFi.

Platba: - záloha 10 % z ceny splatná při vystavení voucheru zde v CZK (obvykle převodem - faktura, nebo po domluvě)
	   - 90 % z ceny splatné na místě při nástupu na ubytování (platí se v HUF, jen hotově)
           - v letní sezóně je majitelkou vyžadována záloha ve výši cca 30 % (jinak vše platí stejně)