Szeleste

Termální lázně v Maďarsku zaručují vždy velmi příjemně strávené pobyty po celý rok. Díky teplejšímu klimatu se zde (až na výjimky) nevyskytuje sníh ani v zimě a většina lázní je tudíž otevřená celoročně. Vzhledem k výhodné poloze (vzdálenost z Brna je pouze 250 kilometrů) lze plánovat své cesty nejen jako klasickou dovolenou, ale i třeba pouze na víkend coby vítané zpestření a relaxaci mimo sezónu. V neposlední řadě nás příjemně překvapí solidní ceny při současně špičkové kvalitě zboží i služeb. Přičteme-li k tomu ochotu a pohostinnost místních obyvatel, nelze návštěvě Maďarska (a lázní zvlášť) odolat.


Doporučujeme:
- obzvlášť vřele klientům, kteří si potrpí na hýčkání a odpočinek v absolutním klidu a komfortu
- mimořádně příjemný personál ve výjimečném prostředí


Festetich kastély


V roce 1855 bylo započato se stavbou zámku, který do současné podoby dovedl v roce 1872 hrabě Andor Festetich. Díky jeho zálibě v botanice vyrostlo okolo zámku vzácné arboretum o rozloze 13 hektarů, pečlivě udržované dodnes. Po požáru v padesátých letech minulého století budova chátrala a až na sklonku století došlo k zásadní rekonstrukci, v roce 2001 nabyl zámek definitivní dnešní podoby a od listopadu 2005 funguje jako malý romantický hotel.


V hotelu je k dispozici 13 pokojů kategorie standard (výměra 20-30 m2) a superior (30-50 m2). Společné prostory hotelu jsou vybaveny biedermaierovým nábytkem, součástí je i stylová restaurace s vyhlášenou kuchyní, jíž šéfuje bývalý kuchař snad nejvěhlasnější maďarské restaurace - budapešťské Gundel. Večery pravidelně zpestřuje živá hudba, k tanci hraje Tamás Gángó. V hotelu se nachází i soukromá stomatologická ordinace.


Nedílnou součástí rekreačního areálu v Szeleste je hotel Zsuzanna, postavený na okraji lesoparku asi 80 metrů od budovy zámku, a mající s hotelem společný management. Hotel Zsuzsanna nabízí svým hostům 14 pokojů, bar s občerstvením a hlavně integrované miniaturní léčebné lázně, které slouží pouze hostům zámeckého hotelu i hotelu Zsuzanna; vstupné je již zahrnuto v ceně ubytování. Stačí jen projít prosklenou pergolou a můžete si užívat koupele v léčivé vodě nebo posezení u baru či bazénu.


Personál obou hotelů je velice příjemný a pouze podtrhuje výjimečnou atmosféru tohoto klidného a luxusního rekreačního zařízení. Ceny ubytování i stravovacích služeb odpovídají úrovni hotelu, ve srovnání s podobnými zařízeními jsou však přijatelné.

V severozápadním Maďarsku, 15 kilometrů západně od Sárváru se nachází malá nenápadná obec Szeleste (čti selešte). Narozdíl od jiných, notoricky známých, lázeňských míst není Szeleste vůbec zasaženo "turistickým průmyslem", a skýtá tak jedinečnou možnost strávit příjemné chvíle v prakticky zapomenutém kraji. V posledních letech však díky píli a pracovitosti místních obyvatel doznal zdejší kraj výrazné proměny oproti tomu, jak jsme znali Maďarsko před 15 či 20 lety. Tak vznikají ve městech, ale i vesničkách četné termální lázně s moderním zázemím, pečlivě upravené ulice, domečky jako z pohádky a všude spousty zeleně a květin úspěšně překonávají ty nedaleké rakouské a útulné restaurace a hospůdky - csárdy - přímo vyzývají k ochutnání vyhlášených specialit. K tomu všemu všudypřítomná pohostinnost místních lidí… - to vše dohromady zaručuje spokojenou rekreaci pro všechny věkové skupiny.


Szeleste není typickým lázeňským letoviskem, jedná se v podstatě o izolovaný areál zámeckého hotelu s vlastními minilázněmi pouze pro hotelové hosty. V obci se jinak nenachází nic pozoruhodného, návštěvníci se mohou občerstvit pouze v místní hospodě. Zato poskytuje Szeleste klid, jaký nenajdete snad nikde jinde v Maďarsku.

Léčivé lázně v Szeleste jsou součástí areálu hotelu Zsuzsanna a slouží výhradně pro hotelové hosty (týká se i zámeckého hotelu). Zdejší pramen byl objeven teprve v roce 2001 a jeho voda o teplotě 55 stupňů Celsia prýští z hloubky 1260 metrů. Díky vysokému obsahu solí a minerálů (obsah soli 4900 mg/l) se obzvlášť dobře hodí k léčbě revmatických a pohybových onemocnění. Velmi příznivě působí voda na srdeční a oběhové potíže a také na chronická kožní onemocnění.


V rámci lázeňských procedur jsou k dispozici masáže, sauna, solarium a infrakabina. V zámku se nachází moderní stomatologická klinika. Teplota vody v bazénech se pohybuje mezi 36 a 38 stupni a voda je příjemně slaná. Vstupné do lázní je již v ceně ubytování.

Szeleste samo s sobě je bezvýznamnou vesničkou bez pozoruhodností. Svou lokalizací je však předurčena k cestování po okolí - na dosah máte spoustu zajímavých a atraktivních výletních míst. A tak 15 kilometrů východně můžete navštívit historické město Sárvár se špičkovým lázeňským areálem a množstvím nákupních příležitostí; pokud budete vážit cestu dalších 20 km na východ, dostanete se do Celldömölku (jak jinak než lázeňského, se zbrusu novým komplexem), poblíž nějž můžete obdivovat dávno vyhaslý vulkán Ság Hegy (vede po něm naučná stezka) nebo využít služby malého sportovního letiště v Tokorcsi a pokochat se pohledem z ptačí perspektivy na široké okolí.

Západně od Szeleste se nachází významné historické město Szombathely (čti Sombat-hej), které kromě návštěvy pamětihodností může nabídnout pravidelné trhy (každé úterý a pátek). Milovníci sirných léčivých lázní si nenechají ujít koupel v termálech Bük (čti Byk), asi 17 kilometrů severně od Szeleste. Pokud byste chtěli zajet k Balatonu, počítejte s cca 80 km jízdy na jihovýchod.

Vzdálenější cíle - telegraficky

Sárvár - 15 km, Bük - 17 km, Szombathely - 19 km, Köszeg - 27 km, Celldömölk - 35 km, Sopron - 55 km, Balaton - 80 km, Hévíz - 85 km, Vídeň - 130, Budapest - 200 km.

Za optimální výchozí orientační bod považujme Brno. Tudy totiž povede většina tras ze zbytku České republiky.

Varianta A (nejrychlejší): Po dálnici D2 do Bratislavy, zde přímo bez odbočování pokračujeme po dálnici směr Győr. Těsně před Győrem, na exitu 129 se napojíme na dálnici M85 a M86 směr Szombathely. Z této dálnice sjedeme na exitu 97, který těsně se Szeleste sousedí. Ve vsi se dáme doleva, vyjedeme na krátký kopec a tam už nás směrovka doprava dovede k zámku.
Vzdálenost z Brna 269 km. Nutná slovenská a maďarská dálniční známka.

Varianta B (nejkratší): Po rychlostní silnici do Vídně, odtud po dálnici A3 směr Eisenstadt, přejezd do Maďarska na přechodu Klingenbach-Sopron. Od rakousko-maďarské hranice jedeme stále po silnici č. 84 směr Balaton, na velkém kruháku asi 10 km před Sárvárem se dáme doprava po silnici č. 86, která nás dovede do Szeleste. Projedeme až na konec obce na kopec a dále dle varianty A.
Vzdálenost z Brna 252 km. Nutná rakouská dálniční známka.

Varianta C (nejlevnější): Z Brna po dálnici D2, sjet na exitu Břeclav, projet městem a přes hraniční přechod Poštorná do Rakouska. Pokračujeme po rakouských okreskách podél řeky Moravy směr Hohenau, Angern, Marchegg, Bad Deutsch-Altenburg (most přes Dunaj), Gattendorf, Mönchhof, Hainburg, a Frauenkirchen a přes přechod Pamhagen vjíždíme do Maďarska. Pokračujeme přes Fertőd a Röjtökmuzsaj až do vesnice Lövő, kde se napojujeme na silnici č. 84 od Vídně a Sopronu. Zbytek je stejný jako u varianty B. Tato cesta je orientačně náročnější, ale odpadá nutnost kupovat dálniční známky.
Vzdálenost z Brna 261 km.

Dálniční známky:
- rakouská 10denní stojí 9,60 EUR, levnější je na rakouské hranici přímo za EUR
- slovenská 10denní stojí 10 EUR, levnější je platit ji přímo v EUR na slovenské hranici
- maďarská 10denní stojí 3820 HUF, nově i lokální župní známka za 5450 HUF na celý rok; kupuje se na hranici a je v elektronické podobě.
Všechny dálniční známky lze koupit v elektronické podobě předem z pohodlí domova.

GPS souřadnice: N 47° 18,412´ E 16° 49,595´

Vaše ohlasy


Soňa Koutňáková
Dobrý den, moc děkuji za zprostředkování ubytování v termálních lázních v Szeleste a zvlášť za ochotu zajistit dřívější nástup. Ubytovaní jsme byli i se psem v penzioni Suzane. Zde byl pokoj s koupelnou sice menší, ale čistý a skvěle nachystaný. Ani pes nebyl v ubytování problém. Lázně jsou oprvdu malé a ani klientů tam moc nebylo, takže jsme byli v bazénu i sami. Vše bylo i tady čisté a příjemné. Kousek dál byl bufet, kde se dalo koupit malé občerstvení. Měli jsme zaplacenou polopenzi. Nedá se říct nic jiného než, že jídlo bylo prostě skvělé. Výběr byl ze 3 chodů servírované formou bufetu. Jak snídaně tak večeře. Personál ochotný. V okolí opravdu nic není, ale při pěkném počasí se dá projít zdejším udržovaným arboretem. Pobyt se nám líbil a splnil naše očekávání.

Vlaimíra Domáňová
Dobrý večer, pane doktore, děkujeme za zprostředkování pobytu v lázních Szeleste. Jedná se opravdu o malinké lázně, které tvoří venkovní bazén plavecký (na obrázku) a vnitřní bazén je v proskléné hale hned vedle (vše propojeno dveřmi a posuvnými dveřmi). Vnitřní bazén je teplý s léčivou vodou (+vířivka s téměř horkou vodou). Vodu v tomto bazénu každý večer vypouštějí a napouštějí na druhý den čistou! Lázničky jsou opravdu skoro jako rodinné, za pár dní se lidé z penzionu Suzane a ze zámečku znají. Strava v zámečku byla vynikající a personál (číšník) byl naprosto super, mladý člověk, ale dnes se tak často takové příjemné chování nevidí.. Ubytování v penzionu bylo příjemné, všude čisto, jen opět naše návštěva lázní byla v horkém počasí, pokojík byl v patře se střešními okny, takže je smozřejmé, že jsme nemohli místnost dovyvětrat, byl k dispozici jen stolní větrák. Večer byl venku naprostý klid, bufítek u penzionu a "lázně" se zavírají v 18,00. Je sice možné se projít do okolí, ale vesnička nenabízí žádné večerní vyžití- restaurace k posezení apod. Je možné vyjet autem do okolí t.j. do Szombathely event. do Sarvaru. Takže kdo hledá soukromí, jsou to lázně Szeleste, kdo chce lázeňské vyžití, je lépe navštívit větší lokalitu. Děkujeme a přejeme krásné letní dny.

Váš názor nás zajímáCeník platný od 01.01.2023 do 31.12.2023

typ pokojecena za pokoj a noc
před a po sezóně
cena za pokoj a noc
v hlavní sezóně (01.06.-31.08.)
turistická daň (od 18 let)
hotel Zsuzsanna - jednolůžkový standard se snídaní29 500 HUF35 000 HUF300 HUF/os
hotel Zsuzsanna - dvojlůžkový standard se snídaní42 000 HUF53 000 HUF300 HUF/os
hotel Zsuzsanna - osoba na přistýlce se snídaní18 000 HUF22 000 HUF300 HUF/os
hotel Zsuzsanna - dítě 4-12 let v pokoji s rodiči12 000 HUF16 000 HUF-
typ pokojecena za pokoj a noc
před a po sezóně
cena za pokoj a noc
v hlavní sezóně (01.06.-31.08.)
turistická daň (od 18 let)
zámek - jednolůžkový standard se snídaní32 500 HUF37 000 HUF300 HUF/os
zámek - dvojlůžkový standard se snídaní50 000 HUF60 000 HUF300 HUF/os
zámek - jednolůžkový classic se snídaní36 000 HUF40 000 HUF300 HUF/os
zámek - dvojlůžkový classic se snídaní53 000 HUF66 000 HUF300 HUF/os
zámek - osoba na přistýlce classic se snídaní20 500 HUF24 000 HUF300 HUF/os
zámek - dítě 4-12 let v pokoji s rodiči classic13 000 HUF17 000 HUF-
zámek - jednolůžkový superior se snídaní49 000 HUF55 000 HUF300 HUF/os
zámek - dvojlůžkový superior se snídaní74 000 HUF80 000 HUF300 HUF/os
zámek - osoba na přistýlce superior se snídaní27 000 HUF32 000 HUF300 HUF/os
zámek - dítě 4-12 let v pokoji s rodiči superior18 000 HUF22 000 HUF-

příplatkycena za noc
polopenze6 500 HUF
nocleh pátek a sobota2 000 HUF/pokoj
domácí zvíře4 500 HUF6 500 HUF
sauna4 000 HUF
solárium800 HUF

V cenách je zahrnuto ubytování se zvoleným stravováním, vstup do lázní, používání zahrady, WiFi.

Platba: - záloha 10 % 
	   - 90 % z ceny splatné na místě při nástupu na ubytování (platí se v HUF, platební kartou nebo hotově)