Zalakaros

Zalakaros patří mezi nejoblíbenější termální letoviska již mnoho let a v současné době je co do návštěvnosti šestými největšími lázněmi v Maďarsku. Oficiálně jde o malé město, ale má charakter spíše větší vesnice; některé prameny označují Zalakaros jako nejzelenější lázně ve střední Evropě. Česká klientela zde má velmi silnou tradici a místní lidé si jí svou pohostinností náležitě považují. Příhodná poloha na západě Maďarska, jen kousek od Balatonu a s několika dalšími termály v okolí, dělají ze Zalakaros atraktivní destinaci po celý rok. Vzdálenost z Brna je 350 kilometrů. Samozřejmostí jsou nízké ceny při současně špičkové kvalitě zboží i služeb. Přičteme-li k tomu ochotu a pohostinnost místních obyvatel, nelze návštěvě Maďarska (a lázní zvlášť) odolat.


Doporučujeme:
- pro klienty všech věkových kategorií, hlavně pro rodiny s dětmi, pro něž je hlavním cílem relaxace a aktivní vyžití se spoustou atrakcí
- velmi komfortní privátní ubytování s výhledem na lázně a vinice, jen 250 metrů od lázní
- apartmány s možností vlastního vaření, restaurace do 100 metrů


Hedvig apartman


Toto ubytování již bohužel není dostupné.

Mária apartmanok


Ubytování se nachází v rodinných domcích v klidné části města - v mírném svahu naproti lázeňskému areálu, ve vzdálenosti cca 200 metrů. Nejbližší restaurace a obchody jsou vzdáleny 100 metrů.

K dispozici jsou dva samostatné domy. První u cesty, tzv. žlutý dům disponuje dvěma byty se samostatnými vchody. Dolní byt je dvoupokojový, s kuchyní a sociálním zařízením - pro maximálně 4 osoby. Horní byt je 3+1 s kuchyní a sociálním zařízením, tento je možné obsadit až šesti osobami. Oba byty jsou vybavené pro plnohodnotné bydlení, včetně WiFi připojení k internetu. Žlutý dům funguje pouze sezónně - od počátku dubna do konce září.


Dále v téže zahradě se nachází tzv. bílý dům, obsahující pět samostatných apartmánů typu studio. Jedná se o čtyři menší, srovnatelně vybavené apartmány pro dvě osoby s možností jedné přistýlky. Vždy se jedná o obytnou místnost s dvojlůžkem, kuchyňským koutem a sociálním zařízením. Vše je nové a čisté, kuchyň je plně vybavená. I zde je WiFi připojení k internetu a na chodbě v patře i internetový koutek se společným počítačem. Tyto apartmány jsou v provozu po celý rok.


Pátý - luxusní - apartmán v bílém domě je v patře a je možné v něm ubytovat dva dospělé a dvě děti. Byt je celkově prostornější, nadstandardně vybavený a má klimatizaci.


Jak již vyplynulo z textu, oba domky stojí v jedné zahradě, kde lze pohodlně zaparkovat auto a je zde i bezpečný prostor pro hraní dětí. Nad bílým domem pak začíná soukromá vinice vedoucí až k Hedvig apartmanu.

Zalakaros [zalakaroš] je město v župě Zala v Maďarsku, středisko stejnojmenného okresu. Se zhruba 1750 obyvatel se jedná o nejmenší maďarské město. Zalakaros leží v západní části Maďarska, jihozápadně od Balatonu, nedaleko Kis-Balatonu (Malý Balaton). První zmínky o osadě jménem Korus pochází z roku 1254. Během turecké okupace se místo téměř vylidnilo. Novodobá historie začíná pro Zalakaros v roce 1962, kdy byly při průzkumném vrtu objeveny termální prameny a v roce 1965 byly otevřeny první termální lázně.


Ve městě najdete všechno, co je třeba ke spokojenému pobytu - obchody, restaurace, poštu, bankomat a samozřejmě lázně. Volné chvíle lze trávit procházkami mezi všudypřítomnou zelení; květiny a stromy jen umocňují klid této rozlehlé lázeňské vesnice. Netradiční (na maďarské poměry) pozoruhodností je rozhledna postavená na západním okraji města, na úpatí kopců tvořících jakýsi hřbet, táhnoucí se severojižním směrem, na jehož svazích se rodí skvělá místní vína.

Termální a léčivé lázně Zalakaros vznikly v roce 1965 a podle počtu návštěvníků jsou šestými největšími v Maďarsku. Zajímavostí je fakt, že původním záměrem vrtu nebylo nalezení termálního pramene, ale průzkum ropných ložisek. Alkalická voda používaná v léčivých lázních pochází z hloubky 2000 m, její původní teplota je 96 °C. Obsahuje chlor, jód, brom, fluor, síru, sodík, draslík, hořčík, železo, mangan, ze vzácných prvků hlavně ve velkém množství yttrium a stroncium, dále pak kyselinu metaboritou, kyselinu křemičitou a volný oxid uhličitý. Používá se především pro léčbu chorob pohybové soustavy. Z jiného zdroje pak pochází voda používaná v termálním koupališti. Její původní teplota je 53 °C, obsahuje chlorid sodný a hydrogenuhličitan. Pomáhá k léčbě gynekologických, kloubních a kožních chorob. Areál lázní sestává z několika částí - zážitkové, léčebné a koupaliště.


Zážitkové lázně

Zážitkové lázně mají vnitřní a venkovní část. Uvnitř je hlavní bazén s deseti atrakcemi a možností proplutí ven, dále plavecký bazén, dětské brouzdaliště se skluzavkou a houbou, jacuzzi, skluzavka "černá díra", sauny a solná komora. Venku pak najdeme zážitkový bazén s atrakcemi, dětský bazén a skluzavku "kamikadze". Tyto bazény obsahují termální vodu a jsou v provozu po celý rok. Vstupné s komplexní vstupenkou.


Léčebné centrum

Léčebné lázně mají starou a novou část. V té staré jsou tři bazény, dva s léčivou vodou, jeden s vodou termální. Tato sekce je přístupná se základní vstupenkou. Nová část sestává z romantické přístavby s dřevěnou střechou se dvěma léčivými bazény a jednoho bazénu venkovního. Tyto bazény obsahují léčivou vodu a jsou v provozu po celý rok, s výjimkou venkovního, který bývá za mrazivých zimních měsíců vypuštěn. Nová sekce je přístupná pouze s komplexní vstupenkou.


Koupaliště

Největší část areálu tvoří venkovní koupaliště. Rozkládá se na ploše deseti hektarů a funguje od počátku května do konce září. Nabízí cca 9-10 bazénů, množství atrakcí, stánky s občerstvením, sportovní hřiště a rozsáhlé zelené plochy stíněné stromy, kde lze odpočívat. Tato sekce je přístupná se základní vstupenkou.


Ostatní služby

V areálu lázní čekají na hosty bohaté možnosti občerstvení, kiosků a stánků je zde nepočítaně. Velmi příjemnou skutečností jsou jídelní lístky v češtině. Dále lze využít možnosti lázeňských procedur nebo navštívit různé zkrášlující salony či kadeřnictví.

Balaton

Termální lázně Zalakaros leží jen 6 kilometrů jihozápadně od Malého Balatonu a 30 kilometrů od břehů Balatonu. Nejbližším městem na pobřeží je známé letovisko Keszthely [kesthej], které díky svému zámku rozhodně stojí za návštěvu. Pojedeme-li dále po severním břehu, můžeme obdivovat členitou kopcovitou krajinu, případně odbočit do několik kilometrů vzdálené Tapolce, známé svými jeskyněmi s plavbou na loďkách. O kus dál vybíhá z pobřeží do jezera poloostrov Tihany, odkud se naskýtá nádherný rozhled na celý Balaton.


Zalaegerszeg - Aqua City

Milovníci koupání si určitě nenechají ujít zbrusu nový areál Aqua City poblíž města Zalaegerszeg. Jedná o velkoryse dimenzované letní koupaliště s mnoha bazény a 18 tobogány.


Zalaegerszeg - Aqua Palace

Pokud si zajedeme do Zalaegerszegu mimo letní sezónu, je k dispozici akvapark Aqua Palace, přímo sousedící s Aqua City. Jedná se o moderní termální akvapark, kde si přijdou na své nejen děti. V provozu je celoročně.


Kehida - Kustány

Kdo by ještě neměl koupání dost, nechť zavítá do poměrně známých, jen asi 30 km vzdálených termálů Kehida - Kustány. Nabídka atrakcí je zde velmi rozmanitá, za pozornost rozhodně stojí dvě crazy skluzavky (přístupné od 14 let).


Za optimální výchozí orientační bod považujme Brno. Tudy totiž povede většina tras ze zbytku České republiky.

Varianta A: Po dálnici D2 do Bratislavy, zde přímo bez odbočování pokračujeme po dálnici směr Győr. Přijedeme na slovensko-maďarskou hranici, odtud pokračuje kvalitní silnice M15 (cca 15 km) až k dálnici M1. Od 1. února 2015 je nově zpoplatněna jak M15, tak i dříve bezplatný úsek M1 mezi kilometry 160 a 166. Pokud se chceme vyhnout placení, je třeba sjet hned za hraničním přechodem směr obec Rajka a dát se po silnici č. 150 do Mosonmagyaróváru. Průjezd městem poněkud zdržuje hustý provoz a množství semaforů. Mosonmagyaróvár opouštíme po hlavní silnici č. 86 na jih směr Csorna, Szombathely, Balaton. (Pozor, pokud nás vede GPS navigace, často tak činí po dálnici přes Győr, což však již je placený úsek!) S hustším provozem počítejme ve městě Csorna; nejprve na prvním kruhovém objezdu doprava, přes centrum asi necelý kilometr rovně, na dalším kruhovém objezdu doleva (stále po E65). Z této silnice odbočíme na velkém kruhovém objezdu před Sárvárem na silnici č. 84 směr Balaton. Z té sjíždíme do města Sümeg a dále pokračujeme po okreskách přes Zalaszántó směr Keszthely, kolem Hévízu, projedeme vesnici Alsópáhok a v Zalaapáti na rozdvojení jedeme doleva až do Zalakaros.
Vzdálenost z Brna 354 km.

Varianta B: Až po křížení se silnicí č. 8 u Jánosháza stejně, pak přes Hosszúpereszteg, Zalaszentgrót a Kehidakustány do Zalaapáti. Trasa je o něco kratší, ale orientačně náročná.
Vzdálenost z Brna 350 km.

Varianta C: Přes Mikulov do Vídně, po dálnici A3 směr Eisenstadt na maďarskou hranici. Přes Sopron dále po silnici č. 84 směr Szombathely. Před Sárvárem na kruhovém objezdu se napojujeme na variantu A, resp. B.
Vzdálenost z Brna 360, resp. 356 km.

Varianta D: Lze jet i z Vídně dále po A2 až na exit 111 (Markt Allhau), odtud po silnici č. 50 a 57 do Maďarska. Přes Körmend a Zalaegerszeg do Zalaapáti a dále jako ve variantě A. Výhodou je maximum cesty po dálnici.
Vzdálenost z Brna 408 km.

Dálniční známky:
- rakouská 10denní stojí 9,40 EUR, levnější je na rakouské hranici přímo za EUR
- slovenská 10denní stojí 10 EUR, levnější je platit ji přímo v EUR na slovenské hranici
- maďarská 10denní stojí 3500 HUF, nově i lokální župní známka za 5000 HUF na celý rok; kupuje se na hranici a je v elektronické podobě.
Všechny dálniční známky lze koupit v elektronické podobě předem z pohodlí domova.

GPS souřadnice:
Hedvig apartman: N 46° 32,867´ E 17° 07,183´
Mária apartman: N 46° 32,850´ E 17° 07,300´

Vaše ohlasy


D.Z. - ubytováni v Mária apartmanok
Vážený pane doktore, ubytování v Zalakarosu v Maria apartmánok bylo naprosto skvělé .Apartmán moderně zařízený ,čistý s plně vybavenou kuchyňkou a wifi, komunikace s panem domácím bez problému úplná spokojenost .Můžeme s klidným srdcem doporučit.. Termální lázně poměrně rozlehlé a množství bazénů pro děti.

Richard K. - ubytováni v Mária apartmanok
Výnikající ubytování a perfektní destinace. Mohu jenom doporučit. Děkuju za zprostředkování.

Petra N. - ubytováni v Mária apartmanok
Dobrý den pane Doktore, po roční odluce jsme opět díky Vám strávili příjemnou dovolenou v Zalakarosi, který je pro nás jedničkou v termálech. Ubytování v Mária apartmánech bylo super, krásné soukromí. Děkuji za zprostředkování.

Petra N.
Dobrý den pane doktore, jako každý rok, tak i letos jsme byli díky Vám s dovolenou velmi spokojeni. Předchozí roky jsme navštěvovali Sarvar a letos jste nám doporučil Zalakaros a byla to opravdu skvělá volba. Všem se nám tam moc líbilo. Hodně atrakcí pro děti, pěkné restaurace, příjemné prostředí - zkrátka vše co člověk potřebuje k perfektní dovolené. Ubytování v Hedvig apartman bylo příjemné. Domácí byli velmi ochotní a pohostinní. Jediný problém byl ten, že nefungovala klimatizace, ale pan domácí ihned pořídil alespoň větrák. Jinak vše super. Děkujeme.

Věra Pokorná
Jezdíme do těchto lázní vždy na jaře a na podzim. Vyzkoušeli jsme i jiné destinace, ale Zalakaros vítězí. Co se týká ubytování - byli jsme spokojeni vždy, ale u Kálmánů se nám líbilo nejvíc. Super domácká atmosféra, moc příjemní lidé. Každé ráno jsme byli pozváni na panáčka, samozřejmě na revanš. Měli jsme malý problém, protože jsme měli zabookovaná tři apartmá, ale pro zdravotní problémy jedné rodiny jsme využili pouze dva. Kálmánovi byli tak vstřícní, že jsme nemuseli nevyužité ubytování platit - další plusové body :-) Takže na jaře - opět ke Kálmánům!

D.P.
Dobrý den, lázně a celé termální koupaliště jsou úžasné. Máme ročního syna a devítiletou dceru. Oba si to moc užívali. Zázemí také výborné,v dětském koutku přebalovací pult,mikrovlnka a kojící místnost.To bylo opravdu super. Místní tržnice byla také perfektní. Bohužel takto kladně se nemohu vyjádřit o ubytování. Byli jsme ubytováni v horním malém apartmá v podkroví. Není tam terasa, takže nebylo kde sušit věci od bazénu a kdo má děti tak ví, že jich opravdu není málo. Navíc nebylo kde uschovat kočárek a vše musíte nosit do schodů. Je to bohužel asi tento jediný aparmán v celém domě a dostali jsme ho zrovna my. Opravdu ho nedoporučuju nabízet rodinám s dětmi. Když večer děti usnou, nemají si kam rodiče sednout a vychutnat si sklenku vína. Navíc jsme celý týden měli opravdu extrémní tepla a v pokoji celou noc neklesla teplota pod 31°C (klimatizace by se určitě hodila). Jinak apartman byl čistý a krásný, ale nehodí se pro rodinu s malými dětmi. Doporučili bychom také dovybavit kuchyň krájecím prkénkem, škrabkou na brambory a vývrtkou na víno. Od všeho nádobí také byli pouze tři kusy a pouze jeden větší hrnec, i z tohoto důvodu se domníváme, že tento pokoj není příliš vhodný pro rodinu se dvěma malými dětmi. S pozdravem

Markéta Vojnarová
Dobrý večer pane doktore,ubytování bylo bez problému.Pan Kalmán s paní byli bezvadní a vstřícní.I přes velmi špatné počasí ,kdy nám propršel skoro celý týden jsme si dovolenou užili.jezdili jsme po výletech,využili jsme vnitřní bazény,kde mají úžasné vyžití pro děti.Jen bylo hlava na hlavě,takže v dalších dnech jsme koupání ve vnitř zavrhli.Poslední den se udělalo hezky tak jsme se alespoň trochu opálili.jinak jsme byli spokojení a doufám ,že zase někdy příště.

Felklovi, Náchod
Dobrý den pane doktore, ještě jednou děkujeme za nabídnutou destinaci a zprostředkování ubytování. V Maďarsku jsme byli poprvé a trochu jsme měli strach z jazykové bariéry. Jak se ukázalo, většinou není problém se domluvit německy nebo anglicky. Informace v lázních jsou i v češtině. Ubytování se nám velmi líbilo - vše prakticky nové a čisté. Jako bonus WIFI. Pán a paní domácí jsou velmi milí a vstřícní. Trochu byl problém se zaparkováním našich jízdních kol, který jsme nakonec vyřešili uvázáním k plotu a ukrytím pod plachtu. Mile nás překvapily ceny jak v lázních tak i v restauracích. Velmi se nám líbilo v nedaleké vinárně s posezením a cimbálovkou. Určitě bych tuto destinaci doporučil a doufáme, že jsme zde nebyly naposledy.

Petra Niklová Dr.
Dobrý den pane doktore, ubytovaní fajn, dobře vybyvené, pro děti i nezbytná wifina. Naprosto nadšení jsme byli ze samotného lázeňského komplexu.Mladší syn se zde naučil i plavat.Nevím, co vypíchnout...prostě to nemělo chybu. Na rodinné vstupné jsme měli přístup úplně všude.Dostatek atrakcí pro všechny věkové skupiny, vedlejších "radovánek",sociálních zařízení,občerstvení.Nezapomněli ani na dezinfekci nohou či ždímačku na plavky.Nádherný areál,který lze jen doporučit. Zvládli jsme i jazykovou bariéru....ma´dři jsou milí a vstřícní. Navštívili jsme i Balaton, města Keszthely, Hevíz, Nagykaniza. Co mě také dostalo, je ČISTOTA...všude čisto, žádné vajgle, pet lahve, grafiti a to jak v samotném areálu tak i na všech místech ,kam jsme zavítali. V Zalakarosi mohu doporučit i vynikající cukrárnu i restauraci....perkelt z divočáka byl vynikající. Mohu jen doporučit.......děkuji za zprostředkování hezké dovolené. Jedno velké mínus, ale mám a to je noční klid ve 22 hod.....utichne kolotoč, vyklizená tržnice..vše pod zámkem v tichosti. V horkých dnech člověk vyrazil po 20.00 hod ven...do města a za chvíli vše zavřené, ani zmzku už jste nekoupili. Nevím , vypadalo to jakoby tento režim byl dán zřejmě nějakou městskou vyhláškou...padlo 22.00 hod. a štronzo vše mrtvé. Oproti jiným jižním zemím tedy rozdíl.

Mirka M.
Vážený pane doktore, opět jsme byli velmi spokojeni. Ubytování bylo skvělé, nemělo chybu. Pan Istvan dělal spojku, protože pan majitel byl u Balatonu. My jsme kromě termálů dělali i výlety, protože na kolo nebylo počasí. Chtěli jsme navštívit malé lázně v zapomenuté vesničce (název je od G), ale ty bohužel nefungují, asi podcenili marketing, ale krásný areál byl pustý a prázdný. My jsme potom jeli do Hevízu a bylo to fajn. Takže teď se těšíme na srpen, kdy jedeme s druhou dcerou do Kehidy. Děkuji za zprostředkování M.

Bidlo Jaroslav
ubytování: byli jsme spokojeni, pan domácí se velice snažil, přivítal nás lahví vína a domácím vánočním cukrovím. Ubytování nám vyhovovalo, v kuchyňce byla i varná konvice, což v Maďarsku není zvykem. Jediné co mi chybělo bylo Wi-Fi připojení, ale vedle v restauraci U Jelena je připojení k dispozici a mají tam také jídelní lístek v češtině. V restauraci se personál snaží hovořit česky. lázně: první den jsme trochu tápali, než jsme se zorientovali v rozlehlém areálu ( dvě patra dolů, dvě patra nahoru), ale pak se nám tam hodně líbilo. Obědy jsou v nové jídelně a jídelní lístek opět v češtině a personál se také snaží mluvit česky, jídlo bylo velmi chutné a hodně zeleniny, což jsme hodnotily kladně. Je tam i kavárna kam se dá chodit na dobrou kávu a zákusek, dobré bufety s rychlým občerstvením. V lázních je i areál se saunami (finská, aroma, parní). Všude dostatek volných lehátek po celý den. Personál vstřícný a příjemný. Celkově mohu pouze doporučit.

Váš názor nás zajímáMária apartmanok


Ceník platný od 01.01.2024 do 31.12.2024

apartmáncena za apartmán a nocturistická daň (od 18 let)
dvojlůžkový standard - pro 2 osoby54 EUR1 EUR
čtyřlůžkový standard - pro 2 osoby80 EUR1 EUR
čtyřlůžkový standard - pro 3 osoby96 EUR1 EUR
čtyřlůžkový standard - pro 4 osoby106 EUR1 EUR
šestilůžkový standard - pro 2 osoby80 EUR1 EUR
šestilůžkový standard - pro 3 osoby96 EUR1 EUR
šestilůžkový standard - pro 4 osoby106 EUR1 EUR
šestilůžkový standard - pro 5 osob139 EUR1 EUR
šestilůžkový standard - pro 6 osob160 EUR1 EUR
osmilůžkový standard - pro 4 osoby111 EUR1 EUR
osmilůžkový standard - pro 5 osob128 EUR1 EUR
osmilůžkový standard - pro 6 osob144 EUR1 EUR
osmilůžkový standard - pro 7 osob161 EUR1 EUR
osmilůžkový standard - pro 8 osob180 EUR1 EUR

apartmáncena za apartmán a nocturistická daň (od 18 let)
MINI - pro 2 osoby36 EUR1 EUR
MINI - pro 1 osobu28 EUR1 EUR
VIP - pro 2 osoby62 EUR1 EUR
LUX - pro 2 osoby70 EUR1 EUR

příplatkycena za noc
přistýlka - do 12 let11 EUR
klimatizace0,33 EUR/hod.


Stravování vlastní.
V cenách je zahrnuto ubytování, ložní prádlo, používání zahrady, WiFi.
Ceny jsou smluvní, ubytovatel si vyhrazuje (zejména při pobytech na kratší dobu) stanovit vyšší cenu.

Platba: - záloha 10 % z ceny splatná při vystavení voucheru zde v CZK nebo EUR (obvykle převodem - faktura, nebo po domluvě)
	   - 90 % z ceny splatné na místě při nástupu na ubytování (platí se v EUR, jen hotově)